Morel France 50071M
In stock
Description / Morel France 50071M
The Morel France 50071M frames exude an undeniable elegance, characterized by a cat-eye half-rim design. The stylish lenses are perfectly accented by a sophisticated horn-shaped front design, which transitions seamlessly into sleek, stylized temples. These frames boast a series of elegant finishes that lend a touch of finesse to their retro allure for a truly refined look. Crafted from high-grade, lightweight metal, they ensure an exceptionally comfortable and secure fit for all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178271-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |