Morel France 50069M
Out of stock
Description / Morel France 50069M
Morel France 50069M are highly alluring and elegant looking frames with a lovely half-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely complemented by the enticing horn-shaped front design that has a lovely nose bridge in the center and is joined by the stylized temples on the sides. The classy finishes of these frames emphasize the finesse of this sophisticated look nicely. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 175986-c |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |