Morel France 40197N
In stock
Description / Morel France 40197N
Morel France 40197N are highly alluring, elegantly designed rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design, highlighted by an enticing two-tone look that enhances their visual appeal. Sleek temples extend along the sides, maintaining a clean and sophisticated aesthetic. These frames boast sophisticated finishes that lend a touch of finesse to their elegant and refined allure. Crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, they ensure durability while providing a comfortable and secure fit for everyday wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178238-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |