Morel France 40189N
In stock
Description / Morel France 40189N
Morel France 40189N frames exude an undeniable elegance, characterized by a pilot full-rim design. The stylish lenses are perfectly accented by a sophisticated front design and an enticing double nose bridge, which transitions seamlessly into sleek, slender temples. These frames boast a series of classy finishes that lend a touch of finesse to their retro allure for a truly refined look. Crafted from high-grade, lightweight metal, they ensure an exceptionally comfortable and secure fit for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178266-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Combination |