Morel France 40179N
In stock
Description / Morel France 40179N
Morel France 40179N are high-quality, alluring cat-eye frames with a classy full-rim design. The stylish lenses are beautifully complemented by a refined front design with enticing details, paired with sleek temples on the sides. The classy finishes add a subtle touch of finesse to their retro allure. Crafted from lightweight metal, these frames also feature a keyhole nose bridge for a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177853-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |