Morel France 40176N
In stock
Description / Morel France 40176N
Morel France 40176N frames exude an undeniable elegance, characterized by a high-quality full-rim design. The stylish lenses are perfectly accented by a sophisticated front design featuring an enticing nose bridge, which transitions seamlessly into sleek, slender temples. With a series of chic finishes that blend beautifully with their retro allure, these frames offer a truly refined aesthetic. Crafted from a combination of lightweight TR-90 and metal, they provide an exceptionally comfortable and secure fit without sacrificing timeless style. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178252-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |