Morel France 40161N
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Morel France 40161N
Morel France 40161N are high-quality, alluring rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a sleek front featuring an enticing nose bridge in the center, paired with slender temples on the sides. The captivating finishes add a subtle touch of finesse to their retro look. Crafted from lightweight metal, these frames ensure comfortable all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177769-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |