Morel France 40155N
In stock
Description / Morel France 40155N
Morel France 40155N are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are complemented by a refined front featuring a lovely two-tone look, paired beautifully with dainty temples on the sides. These frames boast chic finishes that make them even more eye-catching and refined. Crafted from lightweight TR-90 material, they offer comfortable all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177824-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |