Morel France 40128N
In stock
Description / Morel France 40128N
Morel France 40128N are highly stylish and elegant looking rectangle frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design that has an enticing nose bridge in the center and is joined by the sleek, slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them a great choice to pair with any outfit. These frames are lightweight and comfy thanks to their lightweight metal structure. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176161-c |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |