Morel France 40127N
In stock
Description / Morel France 40127N
Morel France 40127N are highly alluring and elegant looking frames with a dainty full-rim design. These frames feature appealing cat-eye lenses in a stylized horn-shaped front design that has an alluring nose bridge in the center and is beautifully accompanied by the sleek, slender temples on the sides. The chic finishes of these frames emphasize this dainty look nicely and make them look even more eye-catching. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176164-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |