Morel France 30310L
In stock
Description / Morel France 30310L
Morel France 30310L are highly alluring, elegantly designed rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design, paired with sleek temples along the sides that showcase a distinctive double design for added character. These frames boast classy finishes that lend a touch of finesse to their retro-inspired allure, creating a more refined look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, they feature spring hinges, ensuring durability along with a comfortable, secure, and pleasant fit for everyday wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178141-c |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |