Morel France 30291L
In stock
Description / Morel France 30291L
Morel France 30291L frames exude an undeniable elegance, characterized by a high-quality full-rim design. The stylish geometric lenses are perfectly accented by a sophisticated front design and an enticing nose bridge, which transitions seamlessly into dainty, slender temples. These frames boast a series of chic finishes that lend a touch of finesse to their delicate aesthetic. Crafted from a premium combination of lightweight metal and TR-90 material, and featuring integrated spring hinges, they offer an exceptionally comfortable and secure fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178255-c |
|---|---|
| Frame Width | 129 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Geometric |
| Material | Combination |