Morel France 30259L
In stock
Description / Morel France 30259L
Morel France 30259L are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a refined front design that is beautifully complemented by dainty slender temples on the sides. The sophisticated finishes add a touch of finesse to their retro allure for a more refined look. Crafted from lightweight metal, these frames ensure comfortable all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177689-c |
|---|---|
| Frame Width | 128 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |