Morel France 30248L
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Morel France 30248L
Morel France 30248L are highly alluring and elegantly styled rectangle frames with a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front featuring an enticing double nose bridge, seamlessly paired with sleek, slender temples on the sides. The chic black-blue finish enhances their eye-catching appeal, adding a polished touch to their contemporary look. Crafted from a lightweight combination of metal and TR-90 material, these frames also feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178094 |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Black-Blue |