Morel France 30226L
In stock
Description / Morel France 30226L
Morel France 30226L are stylishly designed, appealing-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice modest allure and is joined by the sleek, slender temples on the sides. The classy finishes of these frames emphasize the finesse of this sophisticated design nicely. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature a keyhole nose bridge for a cozy, snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176234-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |