Morel France 30173L
In stock
Description / Morel France 30173L
Morel France 30173L are highly alluring and elegantly designed rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are beautifully complemented by a sleek front design, paired with stylized temples on the sides that feature a refined stripe two-tone design. These frames come with a classy grey-orange finish that adds a refined touch of finesse to their retro-inspired allure, enhancing their overall sophisticated appeal. Expertly crafted from lightweight metal, they ensure durability and comfort, while the spring hinges provide a flexible and pleasantly secure fit for everyday wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178574 |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 57 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Grey-Orange |