Morel France 20130K
In stock
Description / Morel France 20130K
Morel France 20130K frames exude an undeniable elegance, characterized by a classy full-rim construction. The stylish cat-eye lenses are perfectly accented by a horn-shaped front design featuring a sophisticated two-tone look, which transitions seamlessly into sleek, slender temples. These frames boast a series of chic finishes that lend a touch of finesse to their gorgeous aesthetic. Crafted from a premium combination of lightweight TR-90 and metal, they offer an exceptionally comfortable and secure fit without compromising on style. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178247-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |