Morel France 20119K
In stock
Description / Morel France 20119K
Morel France 20119K are high-quality, alluring frames with a classy half-rim design. The stylish half-rim structure blends retro and modern aesthetics, featuring a sleek front with enticing textured details, paired with slender temples on the sides. The classy finishes add a subtle touch of finesse to their refined look. Crafted from lightweight metal, these frames ensure comfortable all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177864-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |