Morel France 10183O
In stock
Description / Morel France 10183O
Morel France 10183O are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a stylized front featuring an enticing wide nose bridge with textured details, seamlessly paired with sleek, slender temples on the sides. The sophisticated finishes add a touch of finesse to their retro allure. Crafted from lightweight metal, these frames ensure comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177720-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |