Morel France 10180O
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Morel France 10180O
Morel France 10180O are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the stylized front featuring an enticing double nose bridge, paired with sleek temples on the sides. The sophisticated finishes enhance their eye-catching appeal. These frames are crafted from lightweight metal for comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177780-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |