Minta2 by Lilly Pulitzer
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Minta2 by Lilly Pulitzer
Minta2 by Lilly Pulitzer Pulitzer are stylish and elegant rectangle frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a chic front design that has a nice, modest allure to it along with the stylized flat temples on the sides that have a chic hinge design. The captivating crystal turquoise finish of these frames, along with their dainty two-tone look, makes them even more elegant. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176894 |
|---|---|
| Frame Width | 117 mm |
| Eye Height | 26 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 125 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Crystal Turquoise |