Miles//Maddie by Jonas Paul
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Miles//Maddie by Jonas Paul
Miles//Maddie by Jonas Paul are classy rectangle frames with a sophisticated full rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the captivating front design and the enticing flat temples on the sides. These frames come finished in an appealing tortoise color that takes this look to a new level of allure. You can wear these frames all day long without any discomfort thanks to their lightweight TR-100 structure and the spring hinges. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 165254 |
|---|---|
| Frame Width | 127 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Tortoise |