Miki Ninn Rectangle Eyeglasses
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Miki Ninn Rectangle Eyeglasses
Miki Ninn Rectangle Eyeglasses are high quality, elegant looking rectangle frames with an alluring full rim design. This splendid full rim design is masterfully crafted and houses rectangle lenses in a basic looking front that is highly emphasized by the stylized temples of these frames, which are brilliantly carved and have an alluring hinge design. These frames are finished in a lovely brown finish. These frames are made of metal and feature spring hinges and nose pads to ensure a comfortable custom fit. If you buy these glasses at the best price, you can be assured of a great customer experience. These glasses will come in a lovely goggles4u case.
More Information
| SKU | 154295 |
|---|---|
| Frame Width | 127 mm |
| Eye Height | 28 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Brown |