Mary by Heartland
Out of stock
Description / Mary by Heartland
Mary by Heartland are captivating and alluring looking oval frames that have a nice eye-catching look that can allure any outfit. The oval lenses look amazing with the sleek nose bridge in the center and dainty slender temples on the sides. These frames come finished in stunning colors that highlight this look beautifully. These frames are designed from lightweight metal for a comfortable all day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 165306-c |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Oval |
| Material | Metal |