Marchon M-3007
Out of stock
Description / Marchon M-3007
Marchon M-3007 are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a sophisticated, full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice, modest look and is joined by the appealing flat temples on the sides. The chic finishes of these frames add a nice touch of finesse to this classy look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176598-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |