Lilly Pulitzer Imogen
Out of stock
Description / Lilly Pulitzer Imogen
Lilly Pulitzer Imogen are stylish frames designed with a combination of TR-90 material and lightweight metal, and they are suitable for a wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at the best prices guaranteed and enjoy a great customer experience.
More Information
| SKU | 177349 |
|---|---|
| Frame Width | 120 mm |
| Eye Height | 30 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 125 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Navy |