Lasya by Vera Wang
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Lasya by Vera Wang
Lasya by Vera Wang are stylishly designed elegant looking rectangle frames with a sophisticated half rim design. These retro frames have a nice elegant appeal to them thanks to the sleek front design that has an enticing straight nose bridge and and the dainty temples on the sides that have intriguing rhinestones embedded on them. The classy gunmetal finish of these frames adds even more finesse to this classy look. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure and the spring hinges. Add these glasses to your attire at the best prices with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159249 |
|---|---|
| Frame Width | 127 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Gunmetal |