Lara2 by Lilly Pulitzer
In stock
Description / Lara2 by Lilly Pulitzer
Lara2 by Lilly Pulitzer are high-quality, alluring-looking frames to pair with your kids outfits. The chic, full-rim design of these frames features stylish rectangle lenses in a classy two-tone front design along with the appealing flat temples on the sides. These frames boast the captivating finishes that make them a great choice to pair with your kids attire. These frames are lightweight and comfy for all-day wear thanks to their TR-90 structure and feature spring hinges for a cozy snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176728-c |
|---|---|
| Frame Width | 121 mm |
| Eye Height | 29 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 125 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |