LACOSTE L2860
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / LACOSTE L2860
LACOSTE L2860 are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a captivating front design that has a nice touch of translucence and blends beautifully with the appealing flat temples on the sides. The unique Havana Military Green completes this look nicely and makes these frames look even more eye-catching and dainty. These frames are designed from lightweight TR-100 material and feature spring hinges to assure a cozy, snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 175537a |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Havana Military Green |