Kids Rectangle Eyeglasses 161401-c
In stock
Description / Kids Rectangle Eyeglasses 161401-c
Kids Rectangle Eyeglasses 161401-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek front design and the dainty flat temples on the sides. The enticing finishes of these frames make them look even more elegant. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure, so your kids can wear them without any discomfort. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 161401-c |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 27 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 137 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |