Kids Eyeglasses 186330
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Eyeglasses 186330
Kids Eyeglasses 186330 are attractive and sophisticated rectangle frames with a sleek full-rim design. The stylish rectangular lenses are beautifully complemented by the refined front design and slender flat temples on the sides. These frames feature an elegant black-green finish for enhanced appeal. The lightweight TR-90 construction, combined with spring hinges, ensures comfortable all-day wear without discomfort. Crafted from high-quality materials, these frames offer durability and style for young wearers. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 186330 |
|---|---|
| Frame Width | 125 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Green |