Kids Eyeglasses 185792-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Eyeglasses 185792-c
Kids Eyeglasses 185792-c are captivating and sophisticated rectangle frames featuring an elegant full-rim construction. The stylish rectangular lenses are beautifully complemented by the refined front design with its appealing translucent finish and connected to sleek, slender temples. These frames showcase polished details that add a distinguished touch of refinement to their stunning aesthetic. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and include a keyhole nose bridge and spring hinges for exceptional comfort and fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185792-c |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |