Kids Eyeglasses 183149
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Eyeglasses 183149
Kids Eyeglasses 183149 are highly alluring and appealing frames designed especially for kids. The stylish rounded lenses are beautifully complemented by a charming two-tone translucent front, paired with sleek temples on the sides for a refined touch. The chic brown finish makes them a perfect accessory to pair with any outfit. Crafted from lightweight TR-90 material, these frames ensure all-day comfort, while the spring hinges provide a secure and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183149 |
|---|---|
| Frame Width | 122 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 42 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Brown |