Kids Eyeglasses 182234-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Eyeglasses 182234-c
Kids Eyeglasses 182234-c are highly alluring and elegant-looking frames with a classy full-rim design. These frames come with the elegant oval-shaped lenses that are beautifully complemented by the stylized front design and the dainty temples on the sides. The captivating finishes of these frames blend beautifully with this look. These frames are designed from lightweight TR-90 material so your kids can wear them without any discomfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 182234-c |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Oval |
| Material | TR (Lightweight) |