Kids Eyeglasses 182220-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Eyeglasses 182220-c
Kids Eyeglasses 182220-c are highly alluring and elegant-looking frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rounded lenses in a classy front design along with the dainty temples on the sides. The chic finishes of these frames make them a great choice to pair with any of your kids' outfits, and their TR-90 structure along with the spring hinges assures your kids can wear them all day without any discomfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182220-c |
|---|---|
| Frame Width | 120 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 43 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 125 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |