Kids Eyeglasses 182215-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Eyeglasses 182215-c
Kids Eyeglasses 182215-c are highly alluring and elegant-looking rounded frames for your kids. These frames come with gorgeous looks and feature alluring rounded lenses in a dainty front design along with the dainty temples on the sides. The captivating finishes of these frames blend beautifully with this design and make them a great choice to pair with your kids' outfits. These frames are designed from TR-90 material, so your kids can wear them all day without any discomfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 182215-c |
|---|---|
| Frame Width | 125 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 44 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |