Kids Eyeglasses 182107-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Eyeglasses 182107-c
Kids Eyeglasses 182107-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a dainty front design along with the appealing flat temples on the sides. The chic finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this look and make them a great choice to pair with your kids' outfits, and their lightweight TR-90 structure along with the spring hinges assures a pleasant all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 182107-c |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 125 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |