Kids Eyeglasses 171784a
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Kids Eyeglasses 171784a
Kids Eyeglasses 171784a are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangular lenses in a classy front design along with the appealing flat temples on the sides. The captivating black finishes of these frames add a nice touch of finesse to this look, making them a great choice to pair with your kids attire. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure and spring hinges. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 171784a |
|---|---|
| Frame Width | 123 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |