Kids Eyeglasses 160039
Main image
Click to view image in fullscreen
calcActive())">
Measurement: 44-17-132
Size: Children
Frame Shape: Rectangle
Material: Metal
In stock
$29.95
$14.98
SKU
160039
Color
Black
Gender
Kids
Description / Kids Eyeglasses 160039
Kids Eyeglasses 160039 are sophisticated and stylish rectangle frames with a retro half rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a sleek front design that is beautifully blended by the seamlessly designed slender temples on the sides. The classy black finish lends a nice touch of sophistication to this retro design. These frames are designed of a lightweight metal and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 160039 |
|---|---|
| Frame Width | 122 mm |
| Eye Height | 27 mm |
| Eye Width | 44 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 132 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Black |