Kids Eyeglasses 160038
Out of stock
Description / Kids Eyeglasses 160038
Kids Eyeglasses 160038 are stylishly designed elegant looking rectangle frames with a dainty full rim design. These frames have a nice clean look to them and come with the subtle front design and flat temples. These frames come finished in a gorgeous purple color for added appeal. The acetate structure assures durability and spring hinges are there for a cozy fit. Buy these glasses at the best prices with the assurance of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 160038 |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 13 mm |
| Temple Size | 120 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |
| Color | Purple |