Kay Unger K183 139284
Out of stock
Description / Kay Unger K183 139284
Kay Unger K183 139284 is for folks who desire sophisticated retro designed eyewear. These frames come with a uniquely designed rectangle shaped full rim design that has an enticing look and eye-catching design embellishments such as beautiful rhinestones embedded around the hinges. This beautiful full rim design has an elegant brown finish. These frames are designed by combining high quality materials and feature spring hinges for added comfort. Add these glasses to your attire at the best prices guaranteed with the surety of a great customer experience. These glasses will be packaged in a Nice Goggles4U case.
More Information
| SKU | 139284 |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Brown |