Kay Unger K150
Out of stock
Description / Kay Unger K150
Kay Unger K150 are highly stylized rectangle frames with a captivating full rim design. The stylish rectangle lenses look alluring with the sleek and stylized front and the distinctive and beautiful looking temples that are nicely carved and have eye-catching details and stunning rhinestones embedded on them. The fascinating brown finishes allure this look beautifully. These frames are designed of a lightweight metal and spring hinges are there for a cozy fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159096 |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 29 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Brown |