JoyfulJourneys
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / JoyfulJourneys
JoyfulJourneys are highly stylish and elegant looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice translucent allure to it and is joined by the dainty slender temples on the sides. The classy finishes of these frames allure this gorgeous look nicely. These lightweight frames are designed with a combination of high-quality materials and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 170997-c |
|---|---|
| Frame Width | 129 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |