Hello Kitty HK214-2 Eyeglasses
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Hello Kitty HK214-2 Eyeglasses
Hello Kitty HK 214-2 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely allured by their classy front design and the sleek flat temples on the sides. These frames boast the alluring finishes that make them look even more eye-catching. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit.
More Information
| SKU | 139110-c |
|---|---|
| Frame Width | 117 mm |
| Eye Height | 23 mm |
| Eye Width | 44 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 125 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |