Harley Davidson HD0822
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Harley Davidson HD0822
Harley Davidson HD0822 frames are high-quality, elegant looking frames with the pilot shaped full rim design. The rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek and elegant-looking wide double nose bridge up front and stylized slender temples on the sides. The appealing gold finish of these frames makes them look even more elegant. The lightweight metal structure of these frames makes them look even more alluring. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a nice Goggles4U case.
More Information
| SKU | 158806 |
|---|---|
| Frame Width | 153 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 61 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |
| Color | Gold |