Gwen Stefani GX041
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Gwen Stefani GX041
Gwen Steffani GX041 are appealing rectangle frames that come with a distinctively alluring full rim design. These frames come with a nice blend of classy and unique design aesthetics thanks to their stylish rectangle shaped front and enticing flat temples on the sides that have a chic diamond cut design. The captivating brown tortoise finish lends a nice touch of elegance to this look. These frames are designed by combining high quality materials, and spring hinges ensure a pleasant fit. Add these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 158857 |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Brown |