GOALX by Champion
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / GOALX by Champion
GOALX by Champion are high-quality, beautiful-looking frames with an enticing full-rim design. These frames combine the retro design aesthetics to complete this sophisticated look and feature a stylish wide double nose bridge up front, along with sleek, slender temples on the sides that have dainty textures all over them. These frames boast the always-enticing black finish that can go with any outfit for any occasion. The lightweight metal structure of these frames, along with the spring hinges, assures comfortable all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 175610a |
|---|---|
| Frame Width | 141 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 59 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |
| Color | Black |