GleefulGazes 171014a
In stock
Description / GleefulGazes 171014a
GleefulGazes 171014a are stylish and alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully allured by the modest-looking front design that has a lovely two-tone look and appealing temples on the sides. These frames boast the chic black-orange finish that refines the finesse of this sophisticated design nicely. The TR-90 structure of these frames, along with the keyhole nose bridge and spring hinges, makes them comfortable for all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 171014a |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 45 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Orange |