BFF Life by Betsey Johnson
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / BFF Life by Betsey Johnson
BFF Life by Betsey Johnson are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a gorgeous full-rim design. The appealing full-rim design of these frames features stylish rectangle lenses in a stunning front design, along with stylized flat temples on the sides. The captivating two-tone look of these frames, along with the chic finishes, add a nice touch of allure to this dainty look. These frames are designed from lightweight TR-100 material and feature spring hinges to assure a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159737-c |
|---|---|
| Frame Width | 129 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |