Geometric Sunglasses 158059
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Geometric Sunglasses 158059
Geometric Sunglasses 158059 are stylish frames with sleek design aesthetics. The geometric lenses on these frames are nicely blended by the alluring nose bridge and the seamlessly designed slender temples on the sides, creating a nice eye-catching look to pair with your sunny day attire. The alluring silver finish makes these frames look even more enticing. These frames are made of lightweight metal for a comfortable fit. Purchase these prescription sunglasses at the best prices with the promise of a positive customer experience.
More Information
| SKU | 158059 |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Geometric |
| Material | Metal |
| Color | Silver |